Szanowni Państwo
Jednym z głównych celów działalności Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała jest propagowanie lokalnej historii. Na ziemi Choroszczańskiej działy się w przeszłości rzeczy ważne, a czasem straszne, szczególnie w okresie II Wojny Światowej. Wystarczy wspomnieć miejsce kaźni Polaków w Nowosiółkach, cmentarz w Żółtkach, gdzie pochowano kilka tysięcy zagłodzonych na śmierć na terenie naszego szpitala jeńców sowieckich. Trzeba wspomnieć czterystu obywateli Choroszczy wyznania mojżeszowego wywiezionych do obozów koncentracyjnych i tam zamordowanych. Pamiętajmy o ponad dwustu mieszkańcach gminy wywiezionych na Syberię, po to by zginęli z głodu i zimna. Niewiele się mówi o Tysiącach młodych ludzi wywieziono do niewolniczej pracy w Niemczech. O niemieckich obozach karnych w Knyszynie, w Wesołej k. Białegostoku, czy Starosielcach, nie mówi się o tym prawie wcale.
Od tych wydarzeń minęło ponad siedemdziesiąt lat i pamiętają je tylko ludzie starsi. Stowarzyszenie pragnie, te dramatyczne zdarzenia przywrócić do społecznej pamięci. Pragniemy również, aby współczesne społeczeństwo pamiętało o ludziach, którzy mimo terroru wprowadzonego przez okupantów sowieckich i niemieckich, podjęli walkę o wolną Polskę. Myślę, że należy się im nie tylko pamięć o ich czynach, ale też uznanie. Niech będą wzorem postawy obywatelskiej wobec ojczyzny i powodem do dumy dla ich rodzin.
Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała na różne sposoby będzie o tych faktach przypominać.
Zaprosiliśmy Was dzisiaj, aby Państwu zaprezentować nową książkę z cyklu „Wspomnienia Wojenne” której daliśmy tytuł „Tobie Polsko”. Jest to trzecia publikacja stowarzyszenia. Przypomnę, że pierwszą była książka Pana Janusza Koronkiewicza pod tytułem „Wspomnienia z mojego wojennego dzieciństwa”. Wydaliśmy ją, ponieważ zawiera opisy życia codziennego w Choroszczy podczas okupacji, ale również są w niej nieznane informacje o obozie dla jeńców sowieckich, który istniał na terenie szpitala. Druga publikacja pod tytułem „Wspomnienia Wojenne”jest poświęcona Sybirakom. Zawiera listy wywiezionych obywateli naszej gminy na Syberię, oraz wspomnienia z okrutnej ziemi. Książka którą dziś prezentujemy, poświęcona jest inteligencji gminnej wymordowanej w latach II Wojny Światowej przez obu okupantów, zawiera też jak zwykle kilka wspomnień. Przedstawiam Państwu autorów tekstów, są nimi: Pani Wiesława Świsłocka, Pan Henryk Zdanowicz, Pan Adam Mikutowicz, Pan Wojciech Cymbalisty. Kilka tekstów jest napisanych przeze mnie. Wiele pracy w powstanie książki włożyli jej redaktorzy w osobach Pani Weroniki Krysiewicz i Pana Wojciecha Cymbalisty.
Jako Prezes Zarządu Stowarzyszenia autorom tekstów, redaktorom, osobom które udzieliły wywiadów i udostępniły zdjęcia i dokumenty składam serdeczne podziękowanie
Wszystkie te publikacje zostały wydane w ścisłej współpracy z Miejsko – Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.
Dziękuję dyrektorowi Centrum Kultury Panu Przemkowi Waczyńskiemu za świetną współpracę w wydaniu tej i innych książek .
Dziękuję Burmistrzowi Gminy, Panu Robertowi Wardzińskiemu oraz radnym za sfinansowanie w 90 % kosztów druku książki, resztę kosztów pokryło stowarzyszenie.