Szanowni Państwo, droga młodzieży
Od kilku lat obchody wybuchu II Wojny Światowej rozpoczynamy Komunikatem Specjalnym polskiego radia, gdyż oddaje on grozę tamtego poranka. Przypomina też , jaki los zgotowali nam Polakom nasi sąsiedzi Niemcy i Rosjanie. Decyzja o napaści na Polskę zapadła w Moskwie 23 sierpnia 1939 r. Rosja i Niemcy podpisali tajną umowę rękoma Mołotowa i Ribbentropa o nowym podziale Europy. W tej nowej Europie Polski miało nie być.
Rankiem 1 września 1939 roku nasz zachodni sąsiad – Niemcy, bez wypowiedzenia wojny, po raz kolejny napadł na nasz kraj. Zaatakowano Polskę wzdłuż całej granicy polsko -niemieckiej, zarówno z lądu, morza i powietrza. Atakowano obiekty wojskowe i cywilne. Wojsko Niemieckie wykazywało się bezwzględnością i okrucieństwem. Tym razem celem napadu było nie tylko zagarnięcie Polskiej ziemi, ale likwidacja fizyczna narodu Polskiego. Niemcy zachwyceni ideologią narodowego socjalizmu, pod wodzą Adolfa Hitlera postanowili wymordować Polaków a ich dobytek przywłaszczyć. Ten sposób wzbogacenia się, spotykał się w Niemczech z powszechną aprobatę.
Wojsko Polskie i cały naród przystąpił do obrony ojczyzny. Rozpoczęła się bohaterska a zarazem rozpaczliwa obrona kraju na wszystkich frontach.
W naszym rejonie granicy z Prusami broniła Samodzielna Grupa Operacyjna „Narew”. W jej składzie byli żołnierze 10 pułku ułanów, 42pp z Białegostoku, 33pp z Łomży, i 71 pp z Zambrowa. Trzynaście dni krwawych walk z wielokrotnie silniejszym niemieckim korpusem pancernym skończyły się zagładą zgrupowania pod Zambrowem. Nieliczni żołnierze przedarli się na południe aby walczyć w zgrupowaniu gen. Franciszka Kleeberga. Wśród nich byli też żołnierze z naszych stron. W połowie września 1939 roku niemiecki atak został wyhamowany mniej więcej na linii Bugu. Sztab Wojska Polskiego miał nadzieję, że uda się obronić chociaż wschodnią część kraju, gdyż zgromadzono tam duże ilości broni i amunicji. Nadzieje te okazały się płonne, gdyż 17 września od wschodu uderzył na Polskę drugi sąsiad-Rosja Sowiecka. Walka na dwa fronty z tak potężnymi wrogami musiała skończyć się naszą klęską. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że Armia Czerwona miała w 1939 roku więcej czołgów i samolotów niż wszystkie armie całego świata razem wzięte. Sądzę że żadne państwo świata nie byłoby zdolne obronić się przed tymi dwoma agresorami.
W wyniku agresji i okupacji Polska poniosła olbrzymie straty, za które nie otrzymała odszkodowania ani od Niemców ani od Rosji. Młode pokolenie Polaków musi pamiętać że:
– straciliśmy połowę swego terytorium
– zostaliśmy obrabowani przez okupantów ze wszystkiego co dało się wywieźć, a co się nie dało zrabować spalono lub wysadzono w powietrze.
– infrastruktura gospodarcza została zniszczona w 80 – 90%
– byliśmy pod rosyjską okupacją do 1993 r., skutkiem czego zostaliśmy krajem zacofanym technologicznie i cywilizacyjnie.
– najważniejsze jednak były olbrzymie straty ludzkie
Panie i Panowie
Kiedy 14 lutego 1946 roku dokonano spisu powszechnego ludności kraju, okazało się że brakuje jedenastu milionów Polaków. Z tego prawie sześć milionów obywateli Polskich zamordowano, a resztę rozpędzono po świecie. Obaj okupanci solidarnie wymordowali prawie całą elitę polityczną, gospodarczą i kulturalna państwa Polskiego, a przecież to nie koniec ofiar, bo rok 1946 to szczyt terroru sowieckiego. Tylko w białostockim więzieniu przy ulicy Kopernika zamordowano 300 żołnierzy podziemia, pamiętajcie o nich. Pamiętajcie o 600 ofiarach obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku. Pamiętajcie o miejscach zbrodni w Nowosiółkach, Bacieczkach, Pietraszach. Pamiętajcie o ponad dwustu mieszkańcach gminy Choroszcz wywiezionych na Syberię, by tam zginęli z głodu i zimna. Należy też pamiętać o czterystu obywatelach Choroszczy wyznania mojżeszowego zamordowanych w Treblince. Nie wolno nam zapomnieć o zbrodniach dokonanych na narodzie Polskim przez Niemców, Austriaków, Rosjan, Ukraińców, Litwinów i rodzimych zdrajców na czele z prezydentem Bierutem. Przekazujcie tą prawdę kolejnym pokoleniom, jesteśmy obrońcom Ojczyzny i zamordowanym cywilom to winni.
Szanowni Państwo
Przyszliśmy tu, pod ten pomnik nie tylko po to aby przypomnieć Polakom fakty historyczne, ale też aby oddać hołd obrońcom Ojczyzny, aby uczcić ich męstwo i poświęcenie dla dobra wspólnego. Pragniemy również okazać im swą wdzięczność za ofiarę z życia jaką złożyli dla Polski.
Chwała bohaterom !
Cześć ich pamięci !
Choroszcz 1.09.2017r.