Pamiętamy o Bohaterach!

SONY DSC1 marca 2013 roku mieszkańcy gminy Choroszcz zebrali się na cmentarzu we wsi Izbiszcze, gdzie mieści się jedyna w gminie kwatera Żołnierzy Niezłomnych. Spotkaliśmy się w nocy, gdyż w nocy w tajemnicy przed Gestapo a później UB chowano naszych lokalnych bohaterów.

Winniśmy im pamięć i wdzięczność. Zginęli w walce z okupantem niemieckim i sowieckim, abyśmy mogli być wolni. Chwała bohaterskim żołnierzom z Armii Krajowej, WiN-u, Narodowego Związku Wojskowego, Narodowych Sił Zbrojnych.

Zapraszamy do lektury krótkiego artykułu poświęconego bohaterom spoczywającym na cmentarzu w Izbiszczach.

Galeria zdjęć autorstwa p. Zbigniewa Andruszkiewicza

 

 

Byłem zwiadowcą w I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki

DSCF6398
Pierwszy chrzest bojowy przeszedłem 12 i 13 października pod Lenino. Dostaliśmy pierwsze zadanie-„dostać języka”, czyli wziąć żywego Niemca. Zadanie było bardzo trudne. Wcale nie znaliśmy terenu. Ale rozkaz trzeba wykonać. Dowódcą był chorąży Dudziak. Godzina 22.00 ruszamy w drogę. Było nas 12 zwiadowców. Przeszliśmy linię obrony nieprzyjaciela i nie spotkaliśmy nikogo. Czytaj dalej „Byłem zwiadowcą w I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki”