Nazywam się Kazimierz Zagórski i pochodzę z Majątku Rogowo gmina Choroszcz. Urodziłem się 3 marca 1940 roku w rodzinie chłopskiej. Moja mama Sabina i mój tato Aleksander Zagórski prowadzili średniej wielkości gospodarstwo rolne. Z opowiadań mojej mamy wiem, że nasza rodzina została zabrana siłą z Majątku Rogowo przez żołnierzy sowieckich. Z naszej wsi sowieci zabrali kilka rodzin. Następnego dnia załadowano nas na dworcu fabrycznym w Białymstoku do wagonów bydlęcych i wywieziono do Rosji. Ojciec mój nie pojechał z nami, gdyż został przy załadunku oddzielony od rodziny przez funkcjonariuszy NKWD i zabrany do więzienia w Białymstoku. Siedział tam tylko dwa dni, bo 22 czerwca 1941 roku Rosjanie uciekli z Białegostoku. Domyślamy się, że powodem aresztowania ojca było to, że przed wojną był sołtysem. Drugim powodem aresztowania było podejrzenie, że ojciec należy do podziemnej organizacji Związku Walki Zbrojnej. Czytaj dalej „W Ałtajskim Kraju”
Henryk Konopko – żołnierz niezłomny cz. II
Przeglądając dokumenty jakie udostępnił mi Pan Henryk Konopko natknąłem się na na pismo- prośbę o łaskę, skierowaną do Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Bolesława Bieruta. Czytaj dalej „Henryk Konopko – żołnierz niezłomny cz. II”
Narodowe Siły Zbrojne w gminie Choroszcz
NARODOWE SIŁY ZBROJNE W GMINIE CHOROSZCZ
Narodowe Siły Zbrojne to konspiracyjna organizacja przedwojennego Obozu Narodowego działająca w okresie II wojny światowej i po niej. Zorganizowana profesjonalnie przez zawodowych żołnierzy Wojska Polskiego skutecznie zwalczała okupantów niemieckich i sowieckich. Likwidowała partyzantkę radziecką, oddziały Gwardii Ludowej i Ukraińskiej Armii Powstańczej. Komórki bojowe tej organizacji oraz żandarmerii PAS wykonały też wiele wyroków śmierci na Polakach, którzy podjęli się współpracy z Rosjanami. Likwidowano funkcjonariuszy nowej komunistycznej władzy szczególnie Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji. Jej celem nadrzędnym było odzyskanie niepodległości i zbudowanie suwerennej katolickiej, narodowej Polski. Czytaj dalej „Narodowe Siły Zbrojne w gminie Choroszcz”
Pamiętamy o Bohaterach!
1 marca 2013 roku mieszkańcy gminy Choroszcz zebrali się na cmentarzu we wsi Izbiszcze, gdzie mieści się jedyna w gminie kwatera Żołnierzy Niezłomnych. Spotkaliśmy się w nocy, gdyż w nocy w tajemnicy przed Gestapo a później UB chowano naszych lokalnych bohaterów.
Winniśmy im pamięć i wdzięczność. Zginęli w walce z okupantem niemieckim i sowieckim, abyśmy mogli być wolni. Chwała bohaterskim żołnierzom z Armii Krajowej, WiN-u, Narodowego Związku Wojskowego, Narodowych Sił Zbrojnych.
Galeria zdjęć autorstwa p. Zbigniewa Andruszkiewicza
Eugeniusz Cylwik – Moja Wojna
Szkoła umiejscowiona była w prywatnym domu Franciszka Grzybki. Składała się z dwóch izb lekcyjnych, wejście było od ulicy. Na wakacjach kierownika szkoły wcielano do rezerwy na ćwiczenia wojskowe. Mieszkał wraz z żoną we wsi w wynajętym mieszkaniu. Po przyjściu Rosjan został wydany NKWD przez zamieszkałą we wsi rodzinę białoruską. Pan por. Mancewicz najpierw trzymany był przez okres śledztwa w więzieniu w Białymstoku, a później zimą wywieziono go na wschód i ślad po nim zaginął. W kwietniu 1940 roku aresztowano jego żonę i wywieziono do Kazachstanu. Czytaj dalej „Eugeniusz Cylwik – Moja Wojna”
