01.11.2011 – Pamiętamy o pokoleniach minionych!

2011-11-01_13.28.01
2011-11-01_13.28.01Specyfiką święta Wszystkich Święty jest to, że Polacy masowo odwiedzają tego dnia cmentarze i groby swoich bliskich zmarłych. Niesamowicie budującym jest fakt, że oprócz grobów rodzinnych odwiedzamy miejsca pamięci narodowej, mogiły poległych i zamordowanych w bestialskich czasach wojny.  Nie tylko na wielkich nekropoliach, ale również na leśnych grobach w tych dniach płoną znicze pamięci. Tragiczny los ofiar wojen wzywa nas do modlitwy o ich zbawienie. Powienien być również ostrzeżeniem dla nas jak należy postępować aby historia się nie powtórzyła. Cześć ich Pamięci!
2011-11-01_12.43.07_Medium
2011-11-01_12.43.36_Medium
2011-11-01_13.17.23_Medium
2011-11-01_13.27.43_Medium
2011-11-01_13.46.35_Medium
2011-11-01_13.47.10_Medium
2011-11-01_13.47.38_Medium
2011-11-01_14.09.15_Medium
2011-11-01_14.10.20_Medium

27.10.2011 Spotkanie Stowarzyszenia

logo_elipsa_nowe
logo_elipsa_noweSerdecznie zapraszamy na spotkanie Stowarzyszenia, które odbędzie się 27.10.2011 roku w kaplicy Dominikańskiej w Choroszczy o godz. 20.00. Członków prosimy o liczne przybycie. Wiodącym tematem spotkania jest organizacja obchodów zbliżającego się Święta Niepodległości.

Rocznica spalenia wsi Łukawica

lukawica-wyjazd

 

lukawica-wyjazd

2 Października 2011 r. razem z Kołem Emerytów w Choroszczy oraz Towarzystwem Przyjaciół Choroszczy uczestniczyliśmy w obchodach spalenia wsi Łukawica w okresie Powstania Styczniowego. Przy takich uroczystościach zawsze nasuwa się pytanie o sens powstań, skoro wszystkie skończyły się klęską polityczną i militarną.

Wielu z nas żyjących współcześnie siedząc sobie wygodnie w fotelu twierdzi, że te wszystkie powstania oprócz strat niczego dobrego Polsce nie przyniosły. No cóż, człowiek zadowolony z życia może tak myśleć. Jednak zanim to powie powinien się zastanowić co powodowało, że Polacy tyle razy chwytali za broń aby walczyć o wolną Polskę, pomimo że za każdym razem płacono za to daninę krwi i cierpień.

Tak było i tym razem. W 1229 bitwach poległo 30 tysięcy powstańców, 700 złapanych z bronią w ręku rozstrzelano lub powieszono, 40 tys. obywateli polskich wspomagających powstanie wywieziono na Sybir. Miastom, które pomagały powstańcom zabrano prawa miejskie powodując ich upadek, skonfiskowano 1660 majątków szlacheckich, spacyfikowano kościół katolicki, który był wtedy i dzisiaj ostoją polskości.

Co było przyczyną, że powstańczy Rząd Narodowy podjął ryzyko walki zbrojnej? Sądzę, że przyczyną podstawową wybuchu Powstania Styczniowego i wszystkich innych powstań narodowych była utrata przez Polskę niepodległości. Naród pozbawiony możliwości decydowania o sobie, pozbawiony możliwości zaspokajania swych potrzeb materialnych i kulturalnych zawsze bardzo cierpi. To właśnie cierpienie, dyskryminacja, pogarda okazywana Polakom, rabunek gospodarczy państwa, narastający terror okupanta spowodowały wybuch powstania. Oczywiście były i inne przyczyny jak np. francuskie obiecanki-cacanki pomocy militarnej dla powstańców.

Powstanie przybrało charakter wojny partyzanckiej i w końcu 1864 roku upadło zakończone schwytaniem ks. gen. Stanisława Brzózki i jego egzekucji w Sokołowie Podlaskim. Czy powstanie przyniosło coś dla Polski pozytywnego? Myślę że tak. Wymienię tylko moim zdaniem najważniejsze pozytywne skutki Powstania Styczniowego:

Po pierwsze car rosyjski chcąc zniechęcić chłopów do udziału w powstaniu zniósł pańszczyznę, co w perspektywie 30-40 lat spowodowało powstanie kilku milionów nowych gospodarstw rolnych. Nowi właściciele gospodarstw murem stanęli w obronie swej własności, gdy bolszewicy napadli na Polskę w 1920 roku.

Po drugie upadek powstania spowodował niesamowity rozwój wspólnoty narodowej. Ból po przegranej i nienawiść do rosyjskiego okupanta scementowały naród Polski na długie lata. Gwałtowny rozwój zarówno w kraju jak i za granicą polskiej literatury, muzyki, malarstwa, pracy u podstaw spowodowały, że zrodziło się pokolenie Józefa Piłsudskiego, pokolenie które wywalczyło nam wolność.

Po trzecie sądzę, że gdyby nie było Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 r., Powstania Listopadowego w 1830 r., Powstania Poznańskiego w 1846 r., Powstania Krakowskiego w 1848 r. i wreszcie Powstania Styczniowego 1863 r., to dzisiaj nie mówilibyśmy i nie myśleli po polsku, już nie bylibyśmy Polakami.

Na ziemię Łukawicy spadły łzy niewinnych mieszkańców wsi, których wypędzono z ojcowizny na okrutną ziemię. Możemy sobie jedynie wyobrażać jak bardzo cierpieli głód, zimno, jaka zżerała ich tęsknota za ojczyzną, tracąc nadzieję na powrót do ojczyzny. To nieszczęście spotkało również inne miejscowości.

W ziemię Łukawicy i innych wsi wsiąkł również pot wielu pokoleń rolników polskich. Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała zwraca się do was, abyście uczynili wszystko co możliwe, by wasze gospodarstwa stały się nowoczesne i dochodowe. Aby stały się atrakcyjnym miejscem pracy dla waszych synów i córek. Twórzcie dobre warunki do rozwoju nowych pokoleń Polaków. Zachęcamy was do aktywności przede wszystkim gospodarczej, społecznej, kulturalnej. To wasza ziemia, wywalczona krwią i potem i dlatego przede wszystkim wam polskim gospodarzom ma służyć.

Msza Św. w Łukawicy 2 październik 2011

lukawica
lukawicaStowarzyszenie Pro Patria – Łukawica organizuje coroczną Mszę Św. w intencji mieszkańców wsi Łukawicy, spalonej 2 października 1863 przez wojska carskie, w ramach represji za udział w Powstaniu Styczniowym.
Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość zachęca do wzięcia udziału w tej doniosłej uroczystości. Eucharystia odbędzie się 2 października 2011 r. o godz. 12.00 przy pomniku w Łukawicy.

Zaproszenie na Spotkanie Stowarzyszenia

plakat 1939

plakat 1939Serdecznie zapraszamy na comiesięczne spotkanie Stowarzyszenia, które odbędzie się w najbliższy czwartek (29.09) o godzinie 19.00 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Choroszczy.  Spotykamy się tam wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Choroszczy, w ramach organizowanej przez Centrum Kultury wystawy plakatów pt. „Okupanci”.

Specjalną prelekcję dotyczącą początku Drugiej Wojny Światowej wygłosi p. Józef Waczyński.

Sybiracy

DSCF6084_Small

DSCF6084_Small8 i 9 września 2011 roku odbył się w Białymstoku XI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Z różnych stron Polski i świata przyjechali sybiracy, aby po raz kolejny przypomnieć światu dramat, w którym uczestniczyli. Stojąc na schodach kościoła pod wezwaniem Świętego Ducha przyglądałem się tym starym już ludziom, zniszczonym życiem i cierpieniem jaki im zadał okupant sowiecki. Było ich ponad milion. Ponad milion osobnych dramatów i jeden wspólny dramat narodu polskiego. Wielu z nich zostało wywiezionych pojedynczo, wielu wraz z rodzinami. Ale zdarzało się również, że wywożono na nieludzką ziemię całe wsie bez wyjątku.  Czytaj całość artykułu

Sybiracy

Ziemie te w okresie powstania styczniowego należały do ziemianina Kazimierza Kobylańskiego, znanego dowódcy powstańczego, który poległ 4 XI 1863 roku pod Miednią. .Kolonię, w kształcie koła o średnicy około dwóch kilometrów, założyli osadnicy wojskowi po wojnie z bolszewikami w 1920 roku. Działki o powierzchni kilkunastu hektarów nabyli od rządu za dogodne raty. Budynki każdy postawił na swojej działce po zewnętrznej stronie tak, że prawie wszystkie były w zasięgu wzroku. Żyli zgodnie, wzajemnie sobie pomagając zarówno w budowie zabudowań jak i pracach polowych. Czytaj dalej „Sybiracy”

11.09.2011 – Uroczystości Upamiętniające Spalenie Jaworówki

DSCF6092_Small
DSCF6092_SmallW dniu dzisiejszym uczestniczyliśmy w uroczystościach upamiętniających rocznicę pacyfikacji wsi Jaworówka. W okresie Powstania Styczniowego szlachta ze wsi czynnie uczestniczyła w walkach przeciwko rosyjskiemu zaborcy. W odwecie cała wieś została spalona, a ludność wywieziona na Syberię, skąd żaden z mieszkańców nie wrócił do stron ojczystych.
Pomimo, iż od tych tragicznych wydarzeń minęło blisko 150 lat pamięć o nich nie ginie.