Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia serdecznie życzymy wszystkim sympatykom Stowarzyszenia abyśmy nigdy nie utracili z oczu sensu naszej Wiary.

Grudniowe Spotkanie z Historią już za nami
Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym na spotkaniu z panią harcmistrz Tatianą Jasińską. Dziękujemy pani Tatianie za jej wspomnienia, których było tak wiele, że można nimi obdzielić kilkoro osób. Życie pani Tatiany mogłoby posłużyć za scenariusz wspaniałego filmu. Niedługo opublikujemy zapis wideo oraz galerię zdjęć ze spotkania.
19 grudnia 2013 – Spotkanie z Historią
Wspomnienia o Stanisławie Tureckim
Zapraszamy do lektury wspomnień o Stanisławie Tureckim – komendancie POW, burmistrzu Choroszczy w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Artykuł dostępny jest tutaj.
Wspomnienia o Stanisławie Tureckim 1884 – 1941
Stanisław Turecki (1884-1941) – komendant POW, burmistrz Choroszczy i naczelnik ChOSO w latach międzywojennych. Wspomnienia córki
Mój ojciec, Stanisław Turecki, urodził się w Choroszczy w 1884 roku. Dziadkowie, Mikołaj i Izabela z Andruszkiewiczów, mieszkali na końcu ulicy Piaskowej, naprzeciw kapliczki św. Jana. Byli właścicielami gospodarstwa rolnego. Mieli trzech synów: Feliksa, Stanisława i Pawła oraz trzy córki: Ludmiłę, Kazimierę i Albinę. Feliks, Ludmiła i Kazimiera wyemigrowali do USA. Paweł zmarł młodo, nie był żonaty. Albina wyszła za mąż za Wincentego Tureckiego z Zastawia i miała czworo dzieci: Jana, Jadwigę, Stanisława i Hipolita. Czytaj dalej „Wspomnienia o Stanisławie Tureckim 1884 – 1941”
Spotkania z Historią – Początki szpitala w Choroszczy
Zapraszamy do lektury fragmentu wystąpienia pani Anny Dąbrowskiej – kustosz Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.
Tekst wystąpienia dostępny jest tutaj.
Początki szpitala w Choroszczy. Historia jednego zdjęcia
Początki szpitala w Choroszczy. Historia jednego zdjęcia
Białostocki Wojewódzki Szpital dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Choroszczy oficjalnie został otwarty 25 listopada 1930 r. Początkowo oprócz dyrektora Stanisława Deresza personel lekarski składał się zaledwie czterech ordynatorów i asystenta oraz lekarzy pracujących w charakterze hospitantów. W dalszych latach liczbie chorych dochodzącej do 900 pacjentów w Szpitalu było zatrudnionych maksymalnie 15 lekarzy. Na czele każdego oddziału stał ordynator – psychiatra, wspomagali go lekarze dyżurni i asystenci, a w okresie wakacyjnym praktykanci. Ważne zadanie w rozpoznaniu schorzenia odgrywały pracownie kliniczno-naukowe: chemiczno-biologiczna, doświadczalna, rentgenowska i histopatologiczna. Zatrudniano tam trzech lekarzy i dwie laborantki, zaś cały szereg czynności pomocniczych wykonywali pacjenci. Czytaj dalej „Początki szpitala w Choroszczy. Historia jednego zdjęcia”
Spotkanie z Historią 28.11.2013
Zapraszamy do galerii zdjęć autorstwa pana Zbigniewa Andruszkiewicza dokumentujących listopadowe Spotkanie z Historią.
Listopad pełny wydarzeń
Listopad jest gorącym miesiącem w życiu Stowarzyszenia. Począwszy od Wspólnej Lekcji Historii, poprzez obchody Święta Niepodległości a skończywszy na Spotkaniu z Historią członkowie Stowarzyszenie włączają się w życie narodowe Polski, naszej Ojczyzny.
Wszystkie trzy wspomniane wydarzenia miały miejsce na terenie gminy Choroszcz. Jednak jako Stowarzyszenie wychodzimy dalej poza jej granice. Poniżej przedstawiamy czytelnikom skrót wydarzeń w których braliśmy udział, a o których nie było okazji wcześniej napisać. Czytaj dalej „Listopad pełny wydarzeń”
Odsłonięcie Tablicy Kazimierzowi Kobylańskiemu 11 listopada 2013
Uroczystość odbyła się w kościele parafialnym pw. Św. Antoniego Padewskiego w Niewodnicy Kościelnej. Czytaj dalej „Odsłonięcie Tablicy Kazimierzowi Kobylańskiemu 11 listopada 2013”



















