Listopad pełny wydarzeń

DSCF2174Listopad jest gorącym miesiącem w życiu Stowarzyszenia. Począwszy od Wspólnej Lekcji Historii, poprzez obchody Święta Niepodległości a skończywszy na Spotkaniu z Historią członkowie Stowarzyszenie włączają się w życie narodowe Polski, naszej Ojczyzny.

Wszystkie trzy wspomniane wydarzenia miały miejsce na terenie gminy Choroszcz. Jednak jako Stowarzyszenie wychodzimy dalej poza jej granice. Poniżej przedstawiamy czytelnikom skrót wydarzeń w których braliśmy udział, a o których nie było okazji wcześniej napisać.

22 Października Prezes Stowarzyszenia przekazał do Izby Pamięci Szkoły Podstawowej w Kruszewie pamiątki po pierwszym dyrektorze szkoły kpt. Józefie Świrniaku. Darczyńcą kompletu do golenia, będącego własnością kpt. Świrniaka jest pani Tatiana Jasińska. To właśnie w domu jej rodziców ukrywał się często nasz bohater.

Wręczenie pamiątek po kpt. Józefie Świrniaku
Wręczenie pamiątek po kpt. Józefie Świrniaku

3 listopada delegacja Stowarzyszenia wraz z wójtem gminy Turośl Kościelna p. Grzegorzem Jakuć udała się na uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej dowódcy oddziału powstańczego z okresu Powstania Styczniowego Kazimierza Kobylińskiego oraz poległych członków jego drużyny. Wydarzenie miało miejsce w parafii pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Siennicy.

Postać Kazimierza Kobylińskiego jest dobrze znana czytelnikom naszej strony jak również Gazety w Choroszczy dzięki wspaniałym artykułom p. Henryka Zdanowicza. Major Kobyliński i kilkunastu podległych mu żołnierzy zginęli w bitwie pod Mienią. Jego wraz z siedmioma podkomendnymi złożono w bezimiennej mogile powstańców listopadowych w na cmentarzu w Siennicy.

Siennica

Zapraszamy do oglądania galerii

8 listopada w Zespole Szkół w Turośni Kościelnej odbyły się Lekcje Historii pt. „Postać Kazimierza Kobylińskiego” połączone z pokazem oryginalnej broni powstańczej. Prelegentami byli panowie Henryk Zdanowicz i Grzegorz Krysiewicz.

Zapraszamy do galerii zdjęć

11 listopada w kościele parafialnym pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Niewodnicy Kościelnej odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Kazimierzowi Kobylańskiemu z udziałem jego potomków.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 

 

 

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Aktualności. Dodaj do zakładek ten link.

Komentowanie wyłączono.