Zapraszamy na wspólny wyjazd do Krakowa

Krakow_rynek_01

Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała zaprasza chętnych do udziału w wyjeździe w miejsca ważne dla polskiej państwowości. W tym roku jedziemy do Krakowa w dniach 29 – 31 maja, koszt wyjazdu wynosi 350 zł od osoby. Noclegi w hotelu „Żaczek”, w pobliżu Starego Miasta.

Program wyjazdu:

1. Dzień pierwszy – piątek

– wyjazd o godz. 6,00,

– przejazd do Wąchocka i zwiedzanie klasztoru Cystersów, muzeum Powstania Styczniowego,

– przejazd do Krakowa i zakwaterowanie,

– zwiedzanie Parku Jordana,

– wieczorny spacer po krakowskim rynku.

2. Dzień drugi – sobota

– śniadanie,

– zwiedzanie Krakowa: Starego Miasta,Wawelu, Kopca Józefa Piłsudskiego i innych ciekawych zabytków,

– obiad,

– wieczorny spacer po Starym Mieście.

3. Dzień trzeci – niedziela

– Msza Św,

– śniadanie,

– zwiedzanie Kopca Kościuszki,

– przejazd do Łagiewnik,

– nawiedzenie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego,

– powrót do Choroszczy w godzinach wieczornych.

Jak zwykle zadbamy o wypełnienie czasu podczas jazdy i zapewnimy dobry nastrój. Zgłoszenia przyjmuje Przemysława Kranc ( tel.602340499), który udzieli wszelkich niezbędnych informacji.

POGORZAŁKI – RZECZ O SOWIECKIEJ PROWOKACJI I NIE TYLKO

Pan Mieczysław Pajołek mimo swoich 88 lat zachował dobrą pamięć, tężyznę i sprawność fizyczną. Od 30 lat mieszka w Choroszczy ale dzieciństwo i młodość upłynęły w Pogorzałkach. Jak mówi do historii lgnął zawsze. Lubił czytać książki o takiej tematyce, a nade wszystko słuchać opowiadań starszych. Niezwykle ciepło wspomina swoją nauczycielkę ze szkoły w Pogorzałkach – panią Helenę Moroz. Na lekcjach potrafiła dzieciom opowiadać o ojczystych dziejach w sposób niezwykle wzruszający i podniosły. Niekiedy gdy emocje brały górę w jej oczach pojawiały się łzy. Czytaj dalej „POGORZAŁKI – RZECZ O SOWIECKIEJ PROWOKACJI I NIE TYLKO”

Reformy Rolne w Gminie Choroszcz

Zarząd Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała serdecznie zaprasza w najbliższy czwartek na wysłuchanie prelekcji dotyczącej reform rolnych w gminie Choroszcz.

Reformy rolne_01_594x420_poster_A2_

Z Choroszczy na Sybir

II Wojna Światowa wybuchła 1 września 1939 roku. Rozpoczęła się napadem wojsk niemieckich na Polskę. 17 września na walczącą z Niemcami Polskę, uderzył od wschodu Związek Radziecki. W wyniku napaści, dwóch największych militarnie potęg świata, po prawie całym miesiącu walk, Polska została pokonana.

Na podstawie zawartego pomiędzy agresorami 23 sierpnia 1939 roku porozumienia, znanego jako „Pakt Ribbentrop – Mołotow”, podzielono Polskę na dwie strefy okupacyjne. Rosyjska strefa okupacyjna obejmowała wschodnie tereny Rzeczypospolitej, do linii Sanu, Bugu, Narwi, i biegła aż do Prus Wschodnich.

Po odbytej 22 września 1939 roku w Brześciu Litewskim wspólnej paradzie zwycięstwa, Niemcy i Rosja zawarły kolejne porozumienie. „Umowę w sprawie granic i przyjaźni” podpisano 28 września 1939 roku. III Rzesza i Związek Radziecki zobowiązały się do wspólnej likwidacji państwa Polskiego. Po pokonaniu Wojska Polskiego i zajęciu terytorium państwa przystąpiono wspólnie do likwidacji Polskiej państwowości. Postanowiono osiągnąć to przez wymordowanie elit wojskowych, policyjnych, politycznych, intelektualnych. Inne grupy społeczne planowano wyniszczyć poprzez niewolniczą pracę w nieludzkich warunkach. Czytaj dalej „Z Choroszczy na Sybir”

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wykleci_baner_1

Serdecznie dziękujemy wszystkim licznie zgromadzonym na Cmentarzu w Śliwnie na czele z Ks. dr Bogusławem Kieżelem, proboszczem parafii Konowały. Mamy nadzieję, że ta cenna inicjatywa obchodów święta żołnierzy podziemia antykomunistycznego będzie owocować i rozwinie się w kolejnych latach.

DSCF3498 DSCF3509 DSCF3512