Urodziłam się w 1937 roku w Zaczerlanach, w rodzinie Edwarda i Antoniny Gogol. Ojciec gospodarzył na dwunastu hektarach. Mieliśmy dwa konie, cztery krowy, kilka świń, kury. Dom i budynki gospodarcze były drewniane, kryte dachówką. Miałam starszego od siebie o dwa lat brata Sławomira. W Rosji, w 1941 roku urodził się drugi brat- Jan. Po powrocie z Rosji do domu, urodziło się mi jeszcze dwóch braci – Henryk i Stanisław. Przed wojną członkami naszej rodziny byli też dwaj bracia ojca – Józef i Piotr. Mieszkała również z nami mama taty, babcia – Aleksandra. Moi stryjowie uznali, że gospodarka jest zbyt mała, aby się nią dzielić, poszukali więc sobie nowego zatrudnienia. Starszy stryj Piotr został szoferem w Białymstoku, a młodszy – kowalem. O wydarzeniach, które miały miejsce po wybuchu wojny wiem tylko z opowiadań, głównie mamy. Moja pamięć sięga dopiero wydarzeń z pobytu na zesłaniu. Czytaj dalej „Renata Ziembicka – Paczka z Polski”