27.10.2011 Spotkanie Stowarzyszenia

logo_elipsa_nowe
logo_elipsa_noweSerdecznie zapraszamy na spotkanie Stowarzyszenia, które odbędzie się 27.10.2011 roku w kaplicy Dominikańskiej w Choroszczy o godz. 20.00. Członków prosimy o liczne przybycie. Wiodącym tematem spotkania jest organizacja obchodów zbliżającego się Święta Niepodległości.

Msza Św. w Łukawicy 2 październik 2011

lukawica
lukawicaStowarzyszenie Pro Patria – Łukawica organizuje coroczną Mszę Św. w intencji mieszkańców wsi Łukawicy, spalonej 2 października 1863 przez wojska carskie, w ramach represji za udział w Powstaniu Styczniowym.
Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość zachęca do wzięcia udziału w tej doniosłej uroczystości. Eucharystia odbędzie się 2 października 2011 r. o godz. 12.00 przy pomniku w Łukawicy.

Zaproszenie na Spotkanie Stowarzyszenia

plakat 1939

plakat 1939Serdecznie zapraszamy na comiesięczne spotkanie Stowarzyszenia, które odbędzie się w najbliższy czwartek (29.09) o godzinie 19.00 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Choroszczy.  Spotykamy się tam wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Choroszczy, w ramach organizowanej przez Centrum Kultury wystawy plakatów pt. „Okupanci”.

Specjalną prelekcję dotyczącą początku Drugiej Wojny Światowej wygłosi p. Józef Waczyński.

Sybiracy

DSCF6084_Small

DSCF6084_Small8 i 9 września 2011 roku odbył się w Białymstoku XI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Z różnych stron Polski i świata przyjechali sybiracy, aby po raz kolejny przypomnieć światu dramat, w którym uczestniczyli. Stojąc na schodach kościoła pod wezwaniem Świętego Ducha przyglądałem się tym starym już ludziom, zniszczonym życiem i cierpieniem jaki im zadał okupant sowiecki. Było ich ponad milion. Ponad milion osobnych dramatów i jeden wspólny dramat narodu polskiego. Wielu z nich zostało wywiezionych pojedynczo, wielu wraz z rodzinami. Ale zdarzało się również, że wywożono na nieludzką ziemię całe wsie bez wyjątku.  Czytaj całość artykułu

11.09.2011 – Uroczystości Upamiętniające Spalenie Jaworówki

DSCF6092_Small
DSCF6092_SmallW dniu dzisiejszym uczestniczyliśmy w uroczystościach upamiętniających rocznicę pacyfikacji wsi Jaworówka. W okresie Powstania Styczniowego szlachta ze wsi czynnie uczestniczyła w walkach przeciwko rosyjskiemu zaborcy. W odwecie cała wieś została spalona, a ludność wywieziona na Syberię, skąd żaden z mieszkańców nie wrócił do stron ojczystych.
Pomimo, iż od tych tragicznych wydarzeń minęło blisko 150 lat pamięć o nich nie ginie.

19.08.2011 – 70 rocznica mordu na pacjentach szpitala w Choroszczy

Dziś obchodzimy smutną 70 rocznicę zamordowania pacjentów ze szpitala psychiatrycznego w Choroszczy. Zbrodnia ta była dokonana przez Niemców w tamach akcji T-4. Morderstw dokonano w lesie obok miejscowości Nowosiółki. Zamordowano tam również Polaków z pobliskich aresztów i więzień. Zadajemy sobie pytanie dlaczego? Nie stanowili przecież żadnego zagrożenia dla okupantów niemieckich, nie było z czego ich obrabować, bo nie mieli nic. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Byli Polakami i nie nadawali się do niewolniczej pracy. Okupantowi niemieckiemu nie przyszło do głowy, że może przegrać wojnę. Ze strachu przed prawdą, w 1944 roku Niemcy wydają rozkaz Ukraińskiemu Batalionowi nr 1001, aby zwłoki odkopał i spalił. Dym był widoczny we wszystkich okolicznych miejscowościach. Do dzisiaj żyją ludzie, którzy nie mogą zapomnieć jego zapachu. Inną taktykę stosował drugi okupant – Związek Radziecki. Ci wywozili Polaków na swoje terytorium i tam pozbawiali ich życia. Też się nie spodziewali, że mając największą armię świata wpuszczą kogokolwiek na swoje terytorium i prawda o mordach wyjdzie na jaw.

Musimy pamiętać o tych strasznych doświadczeniach, których doznało państwo Polskie i nigdy o tym nie zapominać. Historia jest świetną nauczycielką i dlatego należy z jej nauki korzystać. Każdy z nas niech w swoim środowisku i w swojej pracy zrobi wszystko, aby takie zbrodnie, które tu miały miejsce, czy w pobliskich Bacieczkach nigdy się nie powtórzyły.