24.02.2011 Spotkanie Stowarzyszenia

wolyn
wolynNa comiesięcznym spotkaniu członków i sympatyków Stowarzyszenia odbyła się dyskusja na temat ludobójstwa na Kresach Wschodnich, w czasie którego zostało zamorowanych ok. 120.000 Polaków. Zapraszamy do obejrzenia filmu będącego wzruszającym świadectwem zbrodni dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów na Podolu.

08.02.2011 – Rocznica śmierci Zygmunta Edwarda Szendzielarza, ps. „Łupaszka”

szendzielarz

szendzielarz

„Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich (…) My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród (…). Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości. [podpisano:] mjr „Łupaszko”.

 

W 60-tą rocznicę śmierci majora Szendzielarza zapraszamy do lektury dotyczących tej wspaniałej postaci, jak również do przeczytania krótkiego opracowania na Wikipedii.

 

25.01.2011 – Zaproszenie na spotkanie

logo_elipsa_nowe

logo_elipsa_nowe

Zapraszamy na comiesięczne spotkanie naszego Stowarzyszenia, odbędzie się ono we czwartek 27 stycznia w Kaplicy Dominikańskiej przy Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Choroszczy.

 

W ramach spotkania p. Jakub Krysiewicz wystąpi z odczytem pt. „Wokół pojęcia Narodu”, później przewidziana jest dyskusja na temat zagadnień poruszanych w prelekcji. Serdecznie zapraszamy!!!

25.01.2011 – Uroczystości na Szubienicy

DSC02346__Medium_

DSC02346__Medium_

22 stycznia na miejscu straceń Powstańców Styczniowych odbyły się rocznicowe uroczystości upamiętniające wybuch Powstania. Organizatorem uroczystości było Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy, a uczestniczyły w nim władze samorządowe, organizacje pozarządowe oraz towarzystwa historyczne z Łukawicy i Supraśla.
Po uroczystościach w odbył się w Centrum Kultury w Choroszczy koncert chóru pod kierownictwem Jerzego Tomzika. Następnie miało miejsce okolicznościowe spotkanie zaprzyjaźnionych stowarzyszeń.

14.01.2011 – Byliśmy Młodzi – pierwszy artykuł w ramach projektu szkolnego

10092010356

10092010356

Z wielką radością przedstawiamy Państwu pierwszy artykuł ukazujący się w ramach prowadzonego przez nas projektu Przywrócić Pamięć” autorstwa Urszuli Waczyńskiej, uczennicy Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w  Choroszczy.
Praca Urszuli opowiada historię dwóch osób wywiezionych do pracy przymusowej na terenach Prus Wschodnich. Całość można przeczytać tutaj… Zapraszamy jednocześnie młodzież do uczestnictwa w naszym projekcie.

30.12.2010 – Zaproszenie na Spotkanie

Zapraszamy na ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie Stowarzyszenia. W ramach prowadzonego projektu szkolenego będziemy gościć uczennicę gimnazjum Urszulę Waczyńską, która podzieli się z nami własnym doświadczeniem rozmów – wywiadów – z osobami pamiętającymi Drugą Wojnę Światową. Serdecznie Zapraszamy!!!