Promocja Książki Tobie Polsko

Szanowni Państwo

Jednym z głównych celów działalności  Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość  Skała jest propagowanie lokalnej historii. Na ziemi Choroszczańskiej działy się w przeszłości rzeczy ważne, a czasem straszne, szczególnie w okresie II Wojny Światowej. Wystarczy wspomnieć miejsce kaźni  Polaków  w Nowosiółkach, cmentarz w Żółtkach, gdzie pochowano kilka tysięcy zagłodzonych na śmierć na terenie naszego szpitala jeńców sowieckich. Trzeba  wspomnieć czterystu obywateli Choroszczy wyznania mojżeszowego wywiezionych do obozów koncentracyjnych i tam zamordowanych. Pamiętajmy o ponad dwustu mieszkańcach gminy wywiezionych na Syberię, po to by zginęli z głodu i zimna. Niewiele się mówi o Tysiącach młodych ludzi wywieziono do niewolniczej pracy w Niemczech. O niemieckich obozach karnych w Knyszynie, w Wesołej k. Białegostoku, czy Starosielcach, nie mówi się o tym prawie wcale.

Od tych wydarzeń minęło ponad siedemdziesiąt lat i pamiętają je tylko ludzie starsi. Stowarzyszenie pragnie, te dramatyczne zdarzenia przywrócić do społecznej pamięci. Pragniemy również, aby współczesne społeczeństwo pamiętało o ludziach,  którzy mimo terroru wprowadzonego przez okupantów sowieckich i niemieckich, podjęli walkę o wolną Polskę. Myślę, że należy się im nie tylko pamięć o ich czynach, ale  też uznanie. Niech będą wzorem postawy obywatelskiej wobec ojczyzny i powodem do dumy dla ich rodzin.

Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość  Skała na różne sposoby będzie o tych faktach  przypominać.

Zaprosiliśmy Was dzisiaj, aby  Państwu zaprezentować  nową książkę z cyklu „Wspomnienia Wojenne” której daliśmy tytuł „Tobie Polsko”. Jest to trzecia publikacja stowarzyszenia. Przypomnę, że pierwszą była książka Pana Janusza Koronkiewicza pod tytułem „Wspomnienia z mojego wojennego dzieciństwa”. Wydaliśmy ją, ponieważ zawiera opisy życia codziennego w Choroszczy podczas okupacji, ale również są w niej nieznane informacje o obozie dla jeńców sowieckich, który istniał na terenie szpitala. Druga publikacja pod tytułem „Wspomnienia Wojenne”jest  poświęcona Sybirakom. Zawiera listy wywiezionych obywateli naszej  gminy na Syberię, oraz wspomnienia z okrutnej ziemi. Książka którą dziś prezentujemy, poświęcona jest inteligencji  gminnej wymordowanej w latach II Wojny Światowej przez obu okupantów, zawiera też jak zwykle kilka wspomnień.  Przedstawiam Państwu autorów tekstów, są nimi: Pani Wiesława Świsłocka, Pan Henryk Zdanowicz, Pan Adam Mikutowicz, Pan Wojciech Cymbalisty.  Kilka tekstów jest napisanych przeze mnie. Wiele pracy w powstanie książki włożyli  jej redaktorzy w osobach Pani Weroniki Krysiewicz i  Pana Wojciecha Cymbalisty.

Jako Prezes Zarządu Stowarzyszenia autorom tekstów, redaktorom, osobom które udzieliły wywiadów i udostępniły zdjęcia i dokumenty składam serdeczne podziękowanie

Wszystkie te publikacje zostały wydane w ścisłej współpracy z Miejsko – Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Dziękuję dyrektorowi Centrum Kultury  Panu Przemkowi Waczyńskiemu za świetną współpracę w wydaniu tej i innych książek .

Dziękuję Burmistrzowi Gminy, Panu Robertowi Wardzińskiemu oraz radnym za sfinansowanie w 90 % kosztów druku książki, resztę kosztów pokryło stowarzyszenie.

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Aktualności. Dodaj do zakładek ten link.

Komentowanie wyłączono.