14.01.2011 – Byliśmy Młodzi – pierwszy artykuł w ramach projektu szkolnego

10092010356

10092010356

Z wielką radością przedstawiamy Państwu pierwszy artykuł ukazujący się w ramach prowadzonego przez nas projektu Przywrócić Pamięć” autorstwa Urszuli Waczyńskiej, uczennicy Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w  Choroszczy.
Praca Urszuli opowiada historię dwóch osób wywiezionych do pracy przymusowej na terenach Prus Wschodnich. Całość można przeczytać tutaj… Zapraszamy jednocześnie młodzież do uczestnictwa w naszym projekcie.

Urszula Waczyńska – Byliśmy młodzi – wspomnienia osób pracujących przymusowo w Niemczech w latach 1943-45

Moja babcia ma 82 lata i cieszy się dobrą pamięcią. Jest więc dla mnie kopalnią wiedzy historycznej. Mama mojego taty powiedziała mi, że była przymusowo zatrudniona w szpitalu w obozie dla jeńców wojennych. Znajdował się on w Choroszczy. Wspomnienia mojej babci Anny Waczyńskiej dotyczące pracy przymusowej w miejscu zamieszkania zamierzam spisać oddzielnie. Czytaj dalej „Urszula Waczyńska – Byliśmy młodzi – wspomnienia osób pracujących przymusowo w Niemczech w latach 1943-45”

Dariusz Bielawski – Polska pod zaborami – 123 lata niewoli

hold-pruski

Punktem wyjścia moich rozważań chciałbym uczynić obraz Jana Matejki „Hołd pruski”. Płótno było malowane w latach 1879-1882 w Krakowie.hold-pruski Przedstawia ono scenę składania hołdu lennego przez ostatniego wielkiego mistrza krzyżackiego, Albrechta Hohenzollerna, królowi Rzeczypospolitej Obojga Narodów – Zygmuntowi Staremu. Ukazane wydarzenie odbyło się w kwietniu 1525 roku na rynku w Krakowie. Matejko ukazał tryumf króla polskiego. Dostojny Zygmunt Stary, zasiadający na tronie, przyjmuje hołd od klęczącego Albrechta Hohenzollerna. Czytaj dalej „Dariusz Bielawski – Polska pod zaborami – 123 lata niewoli”

30.12.2010 – Zaproszenie na Spotkanie

Zapraszamy na ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie Stowarzyszenia. W ramach prowadzonego projektu szkolenego będziemy gościć uczennicę gimnazjum Urszulę Waczyńską, która podzieli się z nami własnym doświadczeniem rozmów – wywiadów – z osobami pamiętającymi Drugą Wojnę Światową. Serdecznie Zapraszamy!!!

24.12.2010 – Życzenia Świąteczne

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim członkom i sympatykom Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała życzymy wielu Łask Bożych, pokoju w rodzinach oraz zdrowia. Życzymy również abyśmy umieli radować się z naszej Ojczyzny i potrafili znaleźć siły do pracy dla Niej i dla Narodu.
W ramach Świątecznych Kolęd polecamy utwór p. Jacka Kaczmarskiego śpiewany do obrazu Jacka Malczewskiego „Wigilia na Syberii”. Pamiętajmy w tym pięknym okresie o naszych rodakach rozsianych po całym globie.
 

17.12.2010 – Zapraszamy do Lektury Artykułu

DSC01369

DSC01369

W kategorii Artykuły pojawił się nowy tekst poświęcony obchodom Narodowego Święta Niepodległości przed Drugą Wojną Światową, oraz w okresie PRL, autorstwa pani Emilii Świętochowskiej-Bobowik.
Pani Emilia jest starszym inspektorem w Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku, była naszym gościem na wieczornicy, poświęconej odzyskaniu niepodległości przez Polskę 11-go listopada 2010 r. w Choroszczy.
Pełny tekst artykułu dostępny jest tutaj.
Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć z przeniesienia szczątków pięćdziesięciu sześciu osób poległych podczas Powstania Listopadowego w 1831 roku, pochowanych niedaleko Kopnej Góry w gminie Supraśl. Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć tutaj.

Emilia Świętochowska-Bobowik – Obchody Święta Niepodległości w Polsce w latach 1945-1989

Po zakończeniu II wojny światowej i objęciu władzy przez nową ekipę, święto 11 Listopada stało się problematyczne. Władze, chcąc zaskarbić sobie poparcie społeczeństwa, nie chciały zrywać od razu z tą tradycją. W 1944 r. święto to było obchodzone w wielu miastach, a przedstawiciele władz brali w obchodach czynny udział. Już w roku 1945 władze położyły nacisk na inne uroczystości: 1 maja i 22 lipca, które miały stać się najważniejszymi świętami państwowymi. 22 lipca w 1945 r. obchodzony był jako Święto Niepodległości. Było to ze strony władz posunięcie celowe, mające na celu wykorzenienie ze świadomości społecznej listopadowej rocznicy. Czytaj dalej „Emilia Świętochowska-Bobowik – Obchody Święta Niepodległości w Polsce w latach 1945-1989”

11.12.2010 – Zaproszenie na Wystawę Fotografii Zbigniewa Andruszkiewicza

DSC03051____redni_

 

DSC03051____redni_Serdecznie zapraszamy za wystawę pięknych fotografii pana Zbigniewa Andruszkiewicza „Cztery Pory Roku”.  Otwarcie wystawy odbędzie się15 grudnia 2010 r. o godzinie 19.00 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Choroszczy, które jest jej organizatorem. Będzie ona czynna od 16 grudnia 2010 do 15 stycznia 2011 roku.

Tematem wystawy są piękne pejzaże z naszych okolic, ukazane w zmieniającym się cyklu pór roku. Pan Zbigniew Anrduszkiewicz uczynił rzecz niezwykłą, z pozoru znanych miejsc stworzył świat nieznany, tajemniczy a momentami baśniowy. Uderzające jest to że cała opowieść opisana na fotografiach, to delikatna i często niezauważalna cząstka naszego życia.