30 rocznica powstania Solidarności

krzyz

Trzydzieści lat w biblii to liczba symboliczna – 30 lat miał Józef, kiedy stanął przed faraonem(Rdz 41,46), w tym samym wieku rozpoczynała się służba lewitów w Przybytku(Lb 4,3), Dawid został królem Izraela(2Sm 5,4), tyle lat maił Pan Jezus, kiedy rozpoczynał swoją publiczną działalność(Łk 3,23). Trzydzieści lat to wiek, w którym osiąga się pełną dojrzałość(Rdz 41,46; Lb 4,3; 2Sm 5,4; Łk, 3,23). A więc ta cyfra 30 jest bardzo znacząca i wymowna. To znaczy, ze Solidarność jest już dojrzała, dojrzała przez lata doświadczeń, służby Bogu i człowiekowi, a także dojrzała do podejmowania nowych zadań na chwilę obecną i na dalsze lata. Ta dojrzałość, nie pomijając innych aspektów bierze się stąd, ze ludzie tworzący Solidarność to byli przede wszystkim ludzie wiary, otwarci na Boga i otwarci na człowieka. Czytaj dalej „30 rocznica powstania Solidarności”

28.10.2010 – Spotkanie Stowarzyszenia

Krysiewicz-5_Medium

Dnia 28.10.2010 r. odbyło się comiesięczne spotkanie Stowarzyszenia. Prelegentem był p. Grzegorz Krysiewicz, który przedstawił postać kpt. Józefa Świrniaka – szefa wywiadu Obwodu Białystok-Miasto Armii Krajowej, który poświęcił całe swoje życie niepodległej Polsce. Artykuł o tym niezwykłym człowieku można przeczytać tutaj.

Krysiewicz-5_Medium

Zapomniany Bohater – Józef Świrniak

SCAN0010

SCAN0010

Przerwał studia, gdyż Lwów ogarnęły walki Polaków z Ukraińcami o panowanie nad miastem w 1918-19 roku. Ze wspomnień „Strzelców” z Kruszewa wynika, że Józef Świrniak brał w nich czynny udział, a bieda po wojnie zmusiła go do zmiany kierunku studiów na ten, gdzie czesne było niższe. Do walk o miasto przyłączył się 20 pułk piechoty, (późniejszy 144pp a od 1921roku 71pp. stacjonował on w Zambrowie). Bardzo możliwe, że wstąpił do tego pułku i dlatego w nim ukończył Kurs Podchorążych Rezerwy Piechoty. Na zdjęciu z tego okresu na pagonach munduru widnieją oznaczenia tego pułku. Czytaj dalej „Zapomniany Bohater – Józef Świrniak”

30.09.2010 – Zebranie stowarzyszenia

Dnia 30.09.2010 roku odbyło się comiesięczne zebranie stowarzyszenia PiTS. W pierwszej części spotkania wysłuchaliśmy prelekcji pt. „Patriotyzm – dziś i jutro”. Temat zreferował jeden z członków stowarzyszenia. Zapraszamy do zapoznania się z całością wypowiedzi znajdującą się w zakładce Artykuły lubtutaj. Po prelekcji wywiązała się ciekawa dyskusja, w której każdy przedstawił swój podląd czym dla niego w dzisiejszczy czasach jest patriotyzm. W drugiej części spotkania omówiono bieżące sprawy organizacyjne stowarzyszenia.

17.09.2010 – Rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę

W dniu dzisiejszym obchodzimy 71 rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Akt ten, stanowił pogwałcenie wszystkich aktów prawa międzynarodowego: traktatu ryskiego z 1921 o wytyczeniu granicy polsko-radzieckiej, protokołu Litwinowa z 1929 o wyrzeczeniu się wojny jako środka rozwiązywania sporów, paktu o nieagresji z Polską z 1932 (przedłużonego w 1934 do końca 1945), oraz konwencji o określeniu napaści (1933).

Krótki opis agresji sowieckiej znajdziemy na stronie kresy.pl

Zapraszamy do obejrzenia filmu pt. Marsz Wyzwolicieli. Przedstawia on sytuację w ZSRS przed wybuchem II WŚ i obala mit jakoby Sowieci zostali niespodziewanie zaatakowani przez Hitlerowskie Niemcy w 1941 r. Film ten ukazuje również zamiary Józefa Stalina dotyczące podboju Europy. W szczególności zachęcamy do zwrócenia uwagi na fakty historyczne, które obrazują rolę ZSRS w czasie II WŚ (np. liczebnośc wojsk, rodzaje szkolonych jednostek, oddziaływanie władzy na społeczeństwo, itp.)

Wspomnienia wojenne p. Reginy Krysiewicz

Regina_Krysiewicz

Naukę rozpoczęłam w roku 1933 w naszej pięknej szkole kruszewskiej. Kierownikiem szkoły był pan Józef Świerniak, a księdzem Władysław Saracyn, z rąk którego przyjęłam Komunię Świętą w maju 1934 r. Drugim ważnym wydarzeniem była śmierć Józefa Piłsudskiego, która miała miejsce rok później. Wszyscy w klasie oraz nauczyciele płakaliśmy po naszym kochanym Wodzu Polski. Do dziś pamiętam wiersze ku jego czci. Czytaj dalej „Wspomnienia wojenne p. Reginy Krysiewicz”

26.08.2010 – Zebranie stowarzyszenia

Dnia 26.08.2010 roku odbyło się comiesięczne zebranie stowarzyszenia PiTS. W pierwszej części spotkania poświęconej tradycyjnie samokształceniu wysłuchaliśmy prelekcji pt. „Praca niewolnicza świadczona na rzecz Niemiec przez Polaków podczas II Wojny Światowej w ramach robót przymusowych”. Zaproszonym gościem była pani Regina Krysiewicz, która opowiedziała o swoich przeżyciach z pobytu w niemieckim obozie pracy w Prusach Wschodnich. Zapraszamy do zapoznania się z całością spisanych wspomnień znajdującą się w zakładce Artykuły. Po prelekcji wywiązała się ciekawa dyskusja, podczas której każdy mógł zadać pytanie zaroszonemu gościowi odnośnie tamtych, jakże dramatycznych, czasów II Wojny Światowej.

W drugiej części spotkania omówiono sprawy organizacyjne (min. finansowo-księgowe).