Obchody Święta Niepodległości

SONY DSC
SONY DSC

 Dla upamiętnienia 97 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w piątek 6 listopada na strzelnicy sportowej działającej w Zespole Szkół w Choroszczy odbędzie się Turniej Strzelecki o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość „SKAŁA”. W turnieju będzie mogła wziąć udział dzieci i młodzież szkolna ze szkół z gminy Choroszcz. Turniej rozpocznie się o godzinie 16. Dzieci poniżej 13 roku życia muszą przyjść wraz z rodzicem, a dla wieku od 13 do 18 lat niezbędna jest pisemna zgoda rodzica. Zapisy do turnieju odbędą się na miejscu. Organizatorami turnieju są: Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość „Skała”, Zespół Szkół w Choroszczy i Miejski-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Do czasu turnieju można podszkolić swoje umiejętności pod czujnym okiem instruktora Piotra Waczyńskiego w każdy piątek w godz. od 16 do 19. W treningach może uczestniczyć każdy chętny, bez względu na wiek. Zapraszamy!

Zaproszenie na spotkanie

logo_elipsa_noweSerdecznie zapraszamy członków i sympatyków Stowarzyszania na comiesięczne spotkanie, które będzie miało miejsce w Muzeum Wnętrz Pałacowych w najbliższy czwartek 29.10 o godzinie 18.00

Bieżeństwo – Zapominana Wędrówka Ludów

WĘDRÓWKA LUDÓW SPRZED WIEKU

Niemiecka strategia zakładała, że wojny nie należy prowadzić na dwa fronty. Z tego względu na przełomie 1914/1915 roku zapadła decyzja aby z grona państw Ententy wyeliminować Rosję. Pierwsze uderzenie na froncie wschodnim nastąpiło 2 V 1915 roku w rejonie Tarnowa i Gorlic. Połączone wojska niemieckie i austro – węgierskie dowodzone przez feldmarszałka Augusta von Mackensena przełamały rosyjskie umocnienia. Po miesiącu zdobyto twierdzę w Przemyślu. Główny kierunkiem natarcia skierowano na twierdzę w Dęblinie. 13 VII ruszyła niemiecka ofensywa pod wodzą gen. Maxa Karla Wilhelma von Gallwitz na północy. Kierowała się ona na Siedlce. Celem była likwidacja rosyjskiego wybrzuszenia, tzw. worka warszawskiego. Czytaj dalej „Bieżeństwo – Zapominana Wędrówka Ludów”

Rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Zapraszamy do lektury przemówienia prezesa naszego Stowarzyszenia wygłoszonego podczas obchodów w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

Od kilku lat obchody kolejnych rocznic wybuchu II Wojny Światowej rozpoczynamy Komunikatem Specjalnym polskiego radia. Robimy to dlatego , gdyż oddaje on grozę tamtego poranka.

1 września 1939 roku o piątej rano, bez wypowiedzenia wojny Niemcy i Słowacja napadły na nasz kraj. Naród niemiecki zatruty ideą narodowego socjalizmu, pragnął przywłaszczyć dobytek Polaków i uczynić z nich niewolników. Armia niemiecka wykazała się niespotykaną dotąd w świecie bezwzględnością i okrucieństwem. Hitler nakazał zabijanie Polaków bez względu na płeć i wiek. Czytaj dalej „Rocznica wybuchu II Wojny Światowej”

Wanda Hołub-Desz – Syberia 1940 – 1946

Przed wybuchem wojny w 1939 roku byłam 6 letnią dziewczynką. Moi rodzice to, Kazimiera Hołub z domu Lewkowicz i Jan Hołub. Moja babcia ze strony taty Maria, pochodziła z rodziny Balickich.

Mama i ojciec byli nauczycielami w Szkole Powszechnej w Choroszczy. Tatuś mój pełnił funkcję kierownika szkoły. Choroszcz to miasteczko w pobliżu Białegostoku. Kidy do miasteczka wkroczyły wojska rosyjskie, w krótkim czasie rozpoczęły się aresztowania lekarzy, nauczycieli, policjantów i innych. Ojciec mój został aresztowany nocą przez NKWD i osadzony w więzieniu w Białymstoku. Do miesiąca marca 1940 roku, mama jeździła do więzienia podając ojcu paczki głównie z żywnością. Pod koniec marca, nie przyjęli już żadnej paczki. Poinformowano mamę, że ojciec został wywieziony w głąb Rosji, prawdopodobnie w okolice Archangielska. Wszelki ślad po nim zaginał, pomimo ciągłego poszukiwania przez Czerwony Krzyż i Ambasadę w Moskwie. Czytaj dalej „Wanda Hołub-Desz – Syberia 1940 – 1946”