Jan Mancewicz urodził się 6.12. „o godzinie 4 po północy” 1906 roku w Suwałkach. Matka –Maria, wówczas 25 letnia kobieta była służącą i osobą stanu wolnego. Co ciekawe akt urodzenia wystawił ks. Jałbrzykowski, późniejszy arcybiskup wileński. Czytaj dalej „Jan Mancewicz”
Leonard Prystom
Leonard Prystrom przyszedł na świat 2 maja 1908 roku w Kibartach, w parafii Wierzbołowo. Jego rodzicami byli Antoni i Helena z Grzybińskich. Wszystkich dzieci było 7, 4 chłopców i 3 dziewczynki. Wiek dojrzały osiągnęło zaledwie troje-oprócz Leonarda jego brat i siostra. Rodzinę utrzymywał ojciec, który był urzędnikiem kolejowym. Matka tradycyjnie zajmowała się wychowaniem dzieci i prowadzeniem domu. Czytaj dalej „Leonard Prystom”
Józef Świrniak
Józef Świrniak syn Szczepana i Pauliny urodził się 15 01.1901r. w Drohobyczu na Ukrainie. Miał młodszego brata Jana i młodszą siostrę Wandę. Ojciec był pracownikiem sądu w Drohobyczu, matka zajmowała się prowadzeniem domu. Kilka lat później rodzice przenośli się do Łańcuta, gdzie Szczepan Świrniak dostał posadę w miejscowym sądzie. W tym mieście Józef Świrniak ukończył szkołę powszechną i realną1. Czytaj dalej „Józef Świrniak”
Władysław Kurczak
Władysław Kurczak s. Teofila urodził się 12.09.1904 roku w miejscowości Ostrów, pow. Łowicz1. Posadę kierownika Szkoły Powszechnej w Zaczerlanach objął latem 1930 roku. Był żonaty, żona Waleria pozostała jednak w rodzinnym mieście, z powodu braku właściwego mieszkania w Zaczerlanach. Sprowadziła się do wsi w późniejszym okresie, nie pracowała zawodowo, gdyż zajmowała się wychowaniem córek – Lidii i Zenobii. Zamieszkali w domu największego gospodarza we wsi – Michała Abramowicza. Szkoła była duża, uczęszczało do niej ponad setkę dzieci z okolicznych wsi, z Zaczerlan, Topilca, Zawad, Kościuk. Czytaj dalej „Władysław Kurczak”
Czesław Sucharski
Czesław Sucharski urodził się 26. XI. 1901 roku w miejscowości Bugaj, powiat Koło, jako syn Marianny i Stanisława. Ojciec Stanisław Sucharski był nadleśniczym w powiecie Kolskim. W 1917 roku przyjęto go na podstawie egzaminu, do trzeciej klasy ośmioklasowej Szkoły Realnej Męskiej Obywateli miasta Koła. Po ukończeniu szóstej klasy, w 1920 roku wybuchła wojna z bolszewikami. Jak wielu innych młodych chłopców zgłosił się jako ochotnik do Wojska Polskiego, by bronić ojczyzny. Komisja poborowa w dniu 19. VII. 1920 roku wcieliła go do 1 Pułku Strzelców Podhalańskich wchodzącego w skład 21 Dywizji Piechoty Górskiej. Dywizję tę włączono do grupy uderzeniowej 4 Armii gen. Leonarda Skierskigo, przeznaczonej do uderzenia znad rzeki Wieprz na bolszewickie wojska oblegające Warszawę. Czesław Sucharski jako zwykły żołnierz piechoty przeszedł cały szlak bojowy tej dywizji i wziął udział we wszystkich bitwach jakie ona stoczyła. Wziął udział w krwawej walce o Kock(14 – 16. 08.), Siedlce (17.08.),Białystok (22.08), Kuźnicę, Nowy Dwór (23.09), Grodno (26.09), Lidę(28.08), Oszmiany1(28-29.10.). Czytaj dalej „Czesław Sucharski”
Antoni Bućko
Antoni Bućko urodził się 5 czerwca 1896 roku w Wasilkowie jako syn Szymona i Marianny z domu Kruszewska. Jego rodzice wybudowali drewniany dom na działce przy ulicy Białostockiej, o dzisiejszym numerze 72. Działka, na której młodzi małżonkowie wybudowali dom, była posagiem otrzymanym od rodziców Marianny. Rodzina była dość liczna, gdyż składała się z dziesięciu osób. Antoni Bućko miał siedmioro rodzeństwa: Ludwika, Wincentego, Zygmunta, Kazimierza, Józefa, Stanisława oraz siostrę Melanię. Dzieciństwo spędził w rodzinnym miasteczku, tam również skończył rosyjską szkołę powszechną. Czytaj dalej „Antoni Bućko”
Jan Hołub
Jan Hołub
Jan Hołub urodził się w grudniu 1897 roku w Łańcucie. Jego rodzicami byli – Józef i Maria z domu Balicka. Jan miał sześcioro rodzeństwa: brata Romualda, Stanisława, Władysława, Ludwika oraz siostrę Eugenię i Zofię1.
W latach dwudziestych XX w. zatrudnił się w Szkole Powszechnej w Choroszczy. Pracował tam, z dwuletnią przerwą na studia w szkole pedagogicznej w Warszawie, do listopada 1939 roku. Zapewne, dobre przygotowanie zawodowe było przyczyną, że został kierownikiem szkoły, był nim co najmniej od 1927 roku2 Czytaj dalej „Jan Hołub”
Obchody Święta Niepodległości – Odsłonięcie Tablicy Poświęconej Kierownikom Szkół Powszechnych
Punktualnie o godzinie 13.00 w dniu 10 Listopada 2015 roku Hymnem Rzeczypospolitej rozpoczęliśmy uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej przedwojennym kierownikom Szkół Powszechnych z terenu gminy Choroszcz.
W okresie II Wojny Światowej wszyscy kierownicy byli prześladowani lub zamordowani z rąk Rosjan i Niemców.
Całą uroczystość zrelacjonowała Gazeta w Choroszczy http://gazeta.choroszcz.pl/?p=4210
Zapraszamy do lektury przemówienia prezesa Stowarzyszenia pana Grzegorza Krysiewicza, całość tekstu dostępna pod tym odnośnikiem.
Zapraszamy do lektury życiorysów kierowników szkół:
Dziękujemy rodzinom naszych bohaterów za obecność na tej uroczystości. Dziękujemy panu burmistrzowi Choroszczy oraz dyrekcji Zespołu Szkół w Choroszczy za współorganizację. Dziękujemy również harcerzom za pełnienie warty honorowej, gronu pedagogicznemu i uczniom za godny udział.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa pana Zbigniewa Andruszkiewicza
Obchody Święta Niepodległości w Choroszczy
Turniejem strzeleckim o puchar Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała, który odbył się w dniu 6 listopada rozpoczęliśmy obchody 97 rocznicy odzyskania niepodległości.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, poniżej prezentujemy listę wyników. Czytaj dalej „Obchody Święta Niepodległości w Choroszczy”
Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej przedwojennym kierownikom szkół powszechnych w gminie Choroszcz. Są to nasi lokalni bohaterowie, którzy w okresie II Wojny Światowej byli prześladowani przez okupantów niemieckich i radzieckich.
Uroczystość będzie miała miejsce 10 Listopada 2015 r. o godzinie 13.00 w Zespole Szkół w Choroszczy.
















