Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Gminie Choroszcz

 1 marca 2017 r. o godz. 18.00, na cmentarzu parafialnym w Izbiszczach odbyła się podniosła i wzruszająca uroczystość, której celem było złożenie hołdu żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. Jak co roku uroczystość, przed jedyną w naszej gminie Choroszcz kwaterze poległych żołnierzy podziemia, zorganizowało Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała.  Przybyli na nią harcerze z Choroszczy pod opieką druhny Marty Bokun, strażacy OSP z Izbiszcz i Kruszewa. Licznie przybyli mieszkańcy pobliskich wsi.

Modlitwie za zabitych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich przewodniczył proboszcz parafii w Konowałach ks. Bogusław Kieżel. Wystąpienie objaśniające  genezę powstania podziemia niepodległościowego i jego walki z okupantami Polski wygłosił prezes stowarzyszenia Grzegorz Krysiewicz. Atmosfera  uroczystości była wyjątkowa, gdyż odbywała się w całkowitej ciemności. Rozjaśniał ją  tylko blask płonących pochodni i palących się na żołnierskich  grobach zniczy. Oddano trzykrotną salwę honorową,  harcerze odśpiewali swój patriotyczny hymn.

Uroczystość zakończyła się spontanicznym okrzykiem: CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM. Odwiedzono też grób rodzinny Dziejmów, założycieli placówki nr 10 Armii Krajowej Barszczewo – Śliwno. Przed ich grobem zmówiono modlitwę i zapalono znicze.

Zapraszamy do lektury przemówienia p. Grzegorza Krysiewicza

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Aktualności. Dodaj do zakładek ten link.

Komentowanie wyłączono.