17.09.2010 – Rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę

W dniu dzisiejszym obchodzimy 71 rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Akt ten, stanowił pogwałcenie wszystkich aktów prawa międzynarodowego: traktatu ryskiego z 1921 o wytyczeniu granicy polsko-radzieckiej, protokołu Litwinowa z 1929 o wyrzeczeniu się wojny jako środka rozwiązywania sporów, paktu o nieagresji z Polską z 1932 (przedłużonego w 1934 do końca 1945), oraz konwencji o określeniu napaści (1933).

Krótki opis agresji sowieckiej znajdziemy na stronie kresy.pl

Zapraszamy do obejrzenia filmu pt. Marsz Wyzwolicieli. Przedstawia on sytuację w ZSRS przed wybuchem II WŚ i obala mit jakoby Sowieci zostali niespodziewanie zaatakowani przez Hitlerowskie Niemcy w 1941 r. Film ten ukazuje również zamiary Józefa Stalina dotyczące podboju Europy. W szczególności zachęcamy do zwrócenia uwagi na fakty historyczne, które obrazują rolę ZSRS w czasie II WŚ (np. liczebnośc wojsk, rodzaje szkolonych jednostek, oddziaływanie władzy na społeczeństwo, itp.)

Wspomnienia wojenne p. Reginy Krysiewicz

Regina_Krysiewicz

Naukę rozpoczęłam w roku 1933 w naszej pięknej szkole kruszewskiej. Kierownikiem szkoły był pan Józef Świerniak, a księdzem Władysław Saracyn, z rąk którego przyjęłam Komunię Świętą w maju 1934 r. Drugim ważnym wydarzeniem była śmierć Józefa Piłsudskiego, która miała miejsce rok później. Wszyscy w klasie oraz nauczyciele płakaliśmy po naszym kochanym Wodzu Polski. Do dziś pamiętam wiersze ku jego czci. Czytaj dalej „Wspomnienia wojenne p. Reginy Krysiewicz”

26.08.2010 – Zebranie stowarzyszenia

Dnia 26.08.2010 roku odbyło się comiesięczne zebranie stowarzyszenia PiTS. W pierwszej części spotkania poświęconej tradycyjnie samokształceniu wysłuchaliśmy prelekcji pt. „Praca niewolnicza świadczona na rzecz Niemiec przez Polaków podczas II Wojny Światowej w ramach robót przymusowych”. Zaproszonym gościem była pani Regina Krysiewicz, która opowiedziała o swoich przeżyciach z pobytu w niemieckim obozie pracy w Prusach Wschodnich. Zapraszamy do zapoznania się z całością spisanych wspomnień znajdującą się w zakładce Artykuły. Po prelekcji wywiązała się ciekawa dyskusja, podczas której każdy mógł zadać pytanie zaroszonemu gościowi odnośnie tamtych, jakże dramatycznych, czasów II Wojny Światowej.

W drugiej części spotkania omówiono sprawy organizacyjne (min. finansowo-księgowe).

23.08.2010 – Spotkanie z panem Markiem Gajewskim

Dnia 23.08.2010 w MGCK w Choroszczy odbyło się spotkanie zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy. Gościem był białostocki historyk pan Marek Gajewski, który wygłosił prelekcję na temat wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, z szerokim opisem działań wojennych na terenie Białegostoku i okolic. Pan Gajewski uwypuklił znaczenie bitwy białostockiej jako jednej z najważniejszych bitew tej wojny.

W prelekcji oraz dyskusji wzięli udział również członkowie Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała.

Jedną z konkluzji dyskusji było stwierdzenie o znikomej wiedzy na temat tak znaczącej bitwy o Białystok z 1920 roku mieszkańców naszego regionu jak i mieszkańców samego Białegostoku. Na uwagę zasługuje również fakt, iż władze miasta zbyt mało poświęcają wysiłku by propagować wydarzenia tamtych dni oraz odpowiednio uhonorować bohaterów bitwy o Białystok.

 

29.07.2010 – Zebranie Stowarzyszenia

Konferencja na temat : Hymn i Rota. Autorem tekstu i prelegentem był mgr Dariusz Bielawski. Wykład dotyczył okoliczności powstania polskiego hymnu państwowego. Tekst prelekcji znajduje się w dziale Artykuły. Wystąpieniu towarzyszyła dyskusja na temat zaprezentowanych treści.

17.07.2010 – Wycieczka na pola Grunwaldu w 600-lecie bitwy

O godzinie 6 rano wyjechaliśmy z Choroszczy. Zebraliśmy 30 osób – członków stowarzyszenia, znajomych chcących obejrzeć inscenizację bitwy oraz obóz rycerski.

Wybraliśmy trasę północną: przez Łomżę otoczoną fortami, Ostrołękę, sosnowe laski kurpiowskie. W okolicach Stęborka wjechaliśmy w kolumnę pojazdów zmierzających na Grunwald, czym bliżej tym wolniej. O godzinie 11 byliśmy na parkingu blisko Pól Grunwaldzkich. Wystarczyło 15 minut marszu, aby dotrzeć do pomnika grunwaldzkiego.

Pomimo ogromnego tłumu wzgórze grunwaldzkie umożliwiało świetną obserwację pola bitewnego i okolicy, a widok był imponujący.  Szczególne wrażenie zrobiła na nas osoba Króla Jagiełły oraz towarzysząca mu świta. Ci, którzy poszli zwiedzać obóz rycerski, obejrzeli mnóstwo scen z życia codziennego rycerzy i zrobili piękne zdjęcia pamiątkowe.

Powrót do domu wydłużył się o kilka godzin z powodu korków, które powstały w wyniku błędów  organizatorów.  Ostatecznie  udało nam się wrócić do domu o 2 w nocy. Czy było warto? Zdecydowanie tak! To wyjątkowa ofiarność grup rekonstrukcyjnych sprawiła, że mimo dokuczliwego upału, byliśmy świadkami wspaniałego widowiska. Do zobaczenia za rok.