Wspomnienia Mirosława Kowalczuk – Fijałkowskiego cz. 2

Wspomnienia Mirosława Kowalczuk – Fijałkowskiego część 1

Wspomnienia Mirosława Kowalczuk-Fijałkowskiego dotyczące drugiej wojny światowej – kolejne informacje

W czasie wojny mieszkaliśmy w Starosielcach przy ulicy Polowej 24. Tata pracował w warsztatach kolejowych. Nasza rodzina składała się z pięciu osób: mama, tata, babcia, brat Władysław i ja, Mirosław. Pod koniec wojny na początku lipca 1944 roku personel niemiecki zaczął uciekać ze Starosielc. Wojskowa żandarmeria polowa cofając się przed frontem wyłapywała wszystkich mężczyzn. Tak został aresztowany mój ojciec Adolf. Był pędzony przed frontem jako siła robocza do kopania rowów i okopów. Pod koniec lipca 1944 roku Starosielce były kilkakrotnie bombardowane przez lotnictwo sowieckie. Przeżyliśmy również silny ostrzał artyleryjski wojsk sowieckich. Pocisk trafił w fundament naszego domu raniąc ciężko babcię. Czytaj dalej „Wspomnienia Mirosława Kowalczuk – Fijałkowskiego cz. 2”

Przemówienie w rocznicę agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę

www.gazeta.choroszcz.pl

Szanowni Państwo, droga młodzieży

Od kilku lat obchody wybuchu II Wojny Światowej rozpoczynamy Komunikatem Specjalnym polskiego radia, gdyż oddaje on grozę tamtego poranka. Przypomina też , jaki los zgotowali nam Polakom nasi sąsiedzi Niemcy i Rosjanie. Decyzja o napaści na Polskę zapadła w Moskwie 23 sierpnia 1939 r. Rosja i Niemcy podpisali tajną umowę rękoma Mołotowa i Ribbentropa o nowym podziale Europy. W tej nowej Europie Polski miało nie być. Czytaj dalej „Przemówienie w rocznicę agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę”

Wyniki Turnieju Strzeleckiego z dn. 23.06.2017

1. Krzysztof Łazarski, 38 pkt, dogr. 27 (najl. 8)
2. Wiktor Mierzejewski, 38 pkt, dogr. 27 (najl. 7)
3. Grzegorz Bezubik, 38 pkt, dogr. 14
4. Patrycja Malinowska, 37 pkt
5. Andrzej Urban, 35 pkt (najl. 10)
6. Kinga Siemieniuk, 35 pkt (najl. 8)
7. Wiesław Roszkowski, 33 pkt
8. Grzegorz Ziembicki, 31 pkt
9. Maria Raczkowska, 30 pkt (najl. 10)
10. Wojciech Kamieński, 30 pkt (najl. 9)
11. Karolina Ziembicka, 20 pkt (najl.9-8)
11. Maja Łazarska, 29 pkt (najl. 9-6)
13. Paulina Bezubik, 29 pkt (najl. 8)
14. Martyna Urban, 27 pkt
15. Paweł Kamieński, 26 pkt
16. Marek Malinowski, 24 pkt
17. Piotr Siemieniuk, 20 pkt
18. Tomasz Adamski, 18 pkt
19. Wiktoria Siemieniuk, 15 pkt

Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju!

Promocja Książki Tobie Polsko

Szanowni Państwo

Jednym z głównych celów działalności  Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość  Skała jest propagowanie lokalnej historii. Na ziemi Choroszczańskiej działy się w przeszłości rzeczy ważne, a czasem straszne, szczególnie w okresie II Wojny Światowej. Wystarczy wspomnieć miejsce kaźni  Polaków  w Nowosiółkach, cmentarz w Żółtkach, gdzie pochowano kilka tysięcy zagłodzonych na śmierć na terenie naszego szpitala jeńców sowieckich. Trzeba  wspomnieć czterystu obywateli Choroszczy wyznania mojżeszowego wywiezionych do obozów koncentracyjnych i tam zamordowanych. Pamiętajmy o ponad dwustu mieszkańcach gminy wywiezionych na Syberię, po to by zginęli z głodu i zimna. Niewiele się mówi o Tysiącach młodych ludzi wywieziono do niewolniczej pracy w Niemczech. O niemieckich obozach karnych w Knyszynie, w Wesołej k. Białegostoku, czy Starosielcach, nie mówi się o tym prawie wcale. Czytaj dalej „Promocja Książki Tobie Polsko”

Zapraszamy Na Promocję Książki

Serdecznie Zapraszamy na promocję nowej książki zawierającej wspomnienia i artykuły dotyczące II Wojny Światowej.
Znajdziemy w niej materiały dotyczące zagłady inteligencji w gminie Choroszcz oraz różne wspomnienia naocznych świadków tamtych czasów.

Komitet Białoruski w Białymstoku

KOMITET BIAŁORUSKI w BIAŁYMSTOKU 1941 – 1944

Niemcy mimo paktu Ribbentrop – Mołotow z 23.08.1939 roku przygotowywali się do konfrontacji z Związkiem Sowieckim. Jednym z atutów, który miał dać zwycięstwo była karta białoruska. Na przełomie 1939 i 1940 roku w okupowanej Warszawie z niemieckiej inspiracji powstał Komitet Białoruski podporządkowany początkowo Białoruskiemu Komitetowi Samopomocy w Berlinie. Czytaj dalej „Komitet Białoruski w Białymstoku”

Turniej Strzelecki z okazji Dnia Flagi

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w turnieju strzeleckim z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej. Turniej odbędzie się w dniu 5 maja 2017 o godzinie 16.00 na strzelnicy w Zespole Szkół w Choroszczy.

Przewidziane są zawody w 3 kategoriach: dzieci do 13 lat, młodzież pow. 13 lat oraz rodzice z dziećmi.

Regulamin turnieju dostępny będzie na miejscu. Udział bezpłatny.

Święto Flagi Rzeczypospolitej 2017

Z okazji Święta Flagi Rzeczypospolitej serdecznie  zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Choroszcz, na VII marsz  z flagą Rzeczypospolitej, który odbędzie się 2 maja 2017 r.

W tym roku, z uwagi na remont ulicy Sienkiewicza, wyruszamy z placu przed gimnazjum o godzinie 17.15. Marsz zakończy się  na rynku 11 listopada.  Następnie udamy się do kościoła parafialnego, gdzie o  godzinie 18.00 zostanie odprawiona  Msza Święta w  intencji Ojczyzny. Do udziału we Mszy Świętej  zostały zaproszone poczty sztandarowe naszej gminy.

Po Mszy odbędzie się koncert pieśni patriotycznych.  Okażmy dziś swą radość z odzyskania niepodległości.  Dzisiejsza Polska nie jest idealna, ale jest naszą matką, zapewnia nam bezpieczeństwo i daje chleb. Okażmy Jej swoją wdzięczność. Zaprośmy na marsz swoje dzieci i wnuki, uczmy ich  miłości do naszej ojczyzny i jej symboli. Należy pamiętać o zabraniu na marsz polskich  flag. Zapraszamy.